استئوپروز و شکستگی ستون مهره ها

 

استئوپروز و شکستگی های ستون فقرات

Osteoporosis and Spinal Fractures

 

شکستگی مهره های ستون فقرات به علت پوکی استخوان از سایر انواع شکستگی ها متفاوت است، زیرا در این موارد غالبا شکستگی استخوان دیده نمیشود، بلکه تغییری در شکل مهره ها دیده میشود. 

در ستون فقرات طبیعی و سالم، مهره ها شبیه آجرها یا جعبه ها هستند. در هنگام پوکی استخوان، از دست دادن استخوان ممکن است منجر به فشردگی و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط یا جلوی مهره ها شود.ستون فقرات به مناطق گردنی سینه ای و کمری تقسیم می گردد بطوریکه در قسمت گردنی، هفت مهره، در قسمت سینه ای 12 مهره و در قسمت کمری پنج مهره وجود دارد.


کاهش دانسیته استخوان و شکستگی به علت استئوپروز در تصاویر زیر:


 

 

 

 

 
معمولا در مهره های سینه ای و کمری, پوکی استخوان ایجاد میشود. مهره هایی که بیشتر دچار پوکی استخوان می گردند آنهایی هستند که در قسمت وسط و پایین مهره های سینه ای و نیز قسمت بالایی مهره های کمری قرار دارند. شکستگی ستون فقرات در پوکی استخوان ممکن است به علت زمین خوردن و سقوط ایجاد شود اما در اکثر موارد بطور خودبخودی یا بر اثر فعالیتی مثل سرفه کردن، خم شدن، بلند شدن یا چرخیدن ایجاد می گردند.
علایم و نشانه های شکستگی:
علایم شکستگی ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممکن است هیچ دردی و یا درد خیلی کمی در هنگام شکستگی وجود داشته باشد، در حالیکه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد میشود.درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا میباشد و اغلب به سمت جلوی بدن کشیده میشود. این درد اغلب شدید بوده و ممکن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اکثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممکن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممکن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند.از آنجائیکه کمر درد و درد پشت یک شکایت شایع در بین مردم میباشد و شکستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در کسی که که دچار شکستگی ستون فقرات است ممکن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشکلات دیسک باشد.در بعضی بیماران، پیدا کردن علت واقعی درد مشکل میباشد اما یک نکته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد که شکستگی های ستون فقرات که به علت پوکی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (سیاتیک).

سایر اثرات شکستگی ها:
شکستگی های ستون فقرات همچنین ممکن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت کننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممکن است قد فرد از یکی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر کوتاه شود. این کوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد. این وضعیت ممکن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اکنون نمی تواند این کار را بکند.کوتاه شدن قداغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز میباشد. این تغییر در شکل ستون فقرات باعث میشود که سینه و شکم به سمت داخل کشیده شوند، شکم برآمدهشود و خط کمری از بین برود.این تغییرات باعث مشکلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند. ترکیب درد و تغییر شکل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید کردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می کند. در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین کشیده میشود که دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گیرند و تغییر شکل شدیدی ایجاد می کنند. بعلاوه قفسه سینه کوچکتر شده و برای اتساع ریه ها فضای کافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود. وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می تواند سرش را بلند کند و این کار باعث گردن درد و سردرد میشود.تغییر در شکل بدن و پیامدهای آن باعث میگردد که اعتماد به نفس فرد کاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می گذارد. به علت از بین رفتن خط کمری و برآمدگی شکم، بسیاری از افراد در پیدا کردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشکل می گردند.بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند که این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیکی و اجتماعی آنها میشود و عجیب نیست که افسردگی در این بیماران شایع است.
موضوعات فیزیوتراپی شامل:

مقالات فیزیوتراپی 

مقالات استخوان شناسی

مقالات آناتومی اندام فوقانی

مقالات آناتومی اندام تحتانی

مقالات آناتومی ستون فقرات

مقالات حرکت شناسی (کینزیولوژی)

مقالات سیستم عضلانی-اسکلتی، بیماری ها و اختلالات مربوطه

مقالات شکستگی استخوانها و جراحی های ارتوپدی

مقالات روماتولوژی (شامل اصطلاحات،اختلالات و بیماریهای روماتیسمی و روماتیسم خارج مفصلی)

مقاله های دستگاه عصبی مرکزی و محیطی (cns & pns)

مقالات سیستم عصبی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقالات سیستم تنفسی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقاله های سیستم حسی، درد و موضوعات آن

مقالات سیستم عروقی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مروری بر آناتومی سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی ازطریق تصاویر 

اخبار کنگره ها و سمینارهای فیزیوتراپی 

مهمترین اخبار دکترای حرفه ای فیزیوتراپی

مطالب و موضوعات متفرقه (مقالاتی درباره فشار خون، دیابت، بیوفیزیک، رادیولوژی،فیزیولوژی و تست خون، برخی از بیماری ها و...)

مقالات ورزش و تغذیه (شامل موضوعات تحرک و فعالیت بدنی،تغذیه صحیح،چاقی،اضافه وزن،کنترل وزن و غیروه)

مقالات قلب و عروق (شامل مفاهیم، اختلالات و مقاله های آموزشی)

مقالات رادیولوژی

/ 0 نظر / 22 بازدید