قواعد مهم به هنگام کشیدگی-پیچ خوردگی فقرات کمری و ضایعات دیسک کمری

 

در این قسمت به قواعدی که بیماران با مشکلات دیسک کمر و در موارد کشیدگی های عضلانی-تاندونی و پیچ خوردگی های لیگامانی باید رعایت کنند اشاره می شود.البته بهتر است قبل از خواندن این اصول پست علل درد کمر را مطالعه فرمائید.

 

           

اصول و قواعدی که باید رعایت کنیم شامل مواد زیر هستند:
 
-استراحت در بستر(در مرحله حاد) جهت افزایش ترمیم بافت های آسیب دیده,کاهش التهاب و اسپاسم های عضلانی.
 
-خوابیدن به حالت طاقباز(خوابیدن به پشت) درحالیکه زانوها خم هستند.البته می توانیم از یک بالش مناسب در قسمت زیر زانوها استفاده کنیم.
 
-بالشی که در زیر سر قرارمی گیرد باید از نظر ارتفاع نه آنقدر بلند باشد که سر به جلو خم شود و نه آنقدر کوتاه که سر به سمت عقب حرکت کند.ارتفاع بالشی که زیر زانوها قرار می گیرد باید بیشتر از بالشی باشد که زیر سر قرار می گیرد.
 
-بیمار به هر پهلویی که راحت است می تواند بخوابد و بین زانوها بالش مناسبی قرار دهد.
 
-از قرار دادن هر دو پا به طور همزمان به صورت صاف بر روی صندلی یا مبل جدا خودداری کند.زمانی می تواند هردو پا را روی صندلی مناسب یا چهارپایه قرار دهد که ساق پاها نسبت به رانها 90 درجه باشد که در این حالت رانها هم نسبت به تنه همین زاویه را دارند.
 
-پرهیز از بلندکردن اجسام حتی اشیائی که وزن چندانی ندارند.
 
-بیمارانی که قوس کمر نرمال یا کمتر از حد طبیعی دارند درصورتیکه در حالت دمر احساس راحتی می کنند می توانند در این وضعیت قرار گیرند و یک بالش مناسب در زیر شکم قرار دهند.
 
-پرهیز از وضعیت های درد ناک.در بیماری های دیسک کمر, نشستن به خصوص اگر با خم شدن تنه همراه شود باعث آسیب بیشتر و درنتیجه تشدید علائم می گردد.
 
-پرهیز از اضطراب و نگرانی که به علت تشدید اسپاسم عضلانی درد را افزایش می دهد.
 
-یک نکته بسیار مهم برای تغییر وضعیت و جابه جایی مثلا از حالت طاقباز به حالت پهلو این است که با سرعت کم, کنترل شده و یکپارچه(تنه و اندام ها با هم) انجام شود و برای نشستن از حالت طاقباز ابتدا به پهلویی چرخیده و با کمک آرنج و کف دستها به آرامی می نشیند.برای خوابیدن از حالت نشسته حتما از دست ها کمک گیرد.
 
-از انجام حرکات چرخشی و تند خودداری کند.
 
-استفاده از وسایل کمکی حمایت کننده با توجه به شدت درد طبق دستور پزشک معالج یا مشاوره با فیزیوتراپیست ها صورت می گیرد.بعد از مرحله حاد بیماری با توجه به میزان درد و شرایط بیمار,تمرینات طبی جهت تقویت عضلات ستون فقرات گنجانده می شود و با کاهش میزان درد,وسایل کمکی کنار کذاشته شده و تقویت عضلات مدنظر قرار می گیرد.استفاده طولانی مدت از وسایل کمکی چون کرست های کمری باعث آتروفی و ضعف(Atrophy & Weakness)عضلات ستون فقرات می شود.
 
-اصولا انجام تمرینات باید توسط فیزیوتراپیست ها کنترل شود و تمرینات طی زمان و درصورت کاهش میزان درد بیمار پیشرفت داده می شود.

 
یک نکته بسیار مهم:استفاده از یکسری تمرینات ازقبل آماده شده توصیه نمی شود چون درد ناحیه کمر مبحث بسیار پیچیده ای است.با توجه به متفاوت بودن ساختار و اسکلت افراد و همچنین متنوع بودن عوامل درد کمر,مشاوره با متخصص مربوطه و فیزیوتراپیست در این زمینه بسیار کمک کننده تر است تا اینکه یکسری تمرینات ازقبل آماده شده که کنترل شده هم نیستند انجام گردد.همچنین به دلیل عدم آشنایی بیمار با نحوه صحیح و زمانبندی تمرینات,ممکن است دچار عوارض و مشکلات ثانوی نیز شود، به ویژه زمان هایی که بیمار همزمان چند اختلال را با هم داشته باشد این موضوع اهمیت بیشتری می یابد.
 
 
 مطالب مرتبط:

-کمردرد

 
*استفاده از مطالب وبلاگ فقط درصورت ذکر منبع یا لینک مجاز است.
 
موضوعات فیزیوتراپی شامل:

مقالات فیزیوتراپی 

مقالات استخوان شناسی

مقالات آناتومی اندام فوقانی

مقالات آناتومی اندام تحتانی

مقالات آناتومی ستون فقرات

مقالات حرکت شناسی (کینزیولوژی)

مقالات سیستم عضلانی-اسکلتی، بیماری ها و اختلالات مربوطه

مقالات شکستگی استخوانها و جراحی های ارتوپدی

مقالات روماتولوژی (شامل اصطلاحات،اختلالات و بیماریهای روماتیسمی و روماتیسم خارج مفصلی)

مقاله های دستگاه عصبی مرکزی و محیطی (cns & pns)

مقالات سیستم عصبی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقالات سیستم تنفسی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقاله های سیستم حسی، درد و موضوعات آن

مقالات سیستم عروقی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مروری بر آناتومی سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی ازطریق تصاویر 

اخبار کنگره ها و سمینارهای فیزیوتراپی 

مهمترین اخبار دکترای حرفه ای فیزیوتراپی

مطالب و موضوعات متفرقه (مقالاتی درباره فشار خون، دیابت، بیوفیزیک، رادیولوژی،فیزیولوژی و تست خون، برخی از بیماری ها و...)

مقالات ورزش و تغذیه (شامل موضوعات تحرک و فعالیت بدنی،تغذیه صحیح،چاقی،اضافه وزن،کنترل وزن و غیروه)

مقالات قلب و عروق (شامل مفاهیم، اختلالات و مقاله های آموزشی)

مقالات رادیولوژی

/ 0 نظر / 93 بازدید